نظام رتبه بندی بازی های كامپیوتری ERSB به ترتیب سن
امروز وقتی داشتم آمار وب را در وبگذر می دیدم یک جستجو را دیدم که نوشته بود " بازی مخصوص سن های 6 سال  " جالبه که اولین سایتی که گوگل لیست کرده بود  وبلاگ ما بود در صورتی که ما هیچ گونه مطلبی در این مورد نوشته نبودیم

 بهتر دونستم در این پست در مورد معتبر ترین نظام درجه بندی بازی ها ERSB اطلاعاتی بذارم و بعد بازی های کامپیوتری را به ترتیب رتبه تفکیک کنم


صنعت بازی‌های رایانه‌ای یکی از پردرآمدترین صنایع دنیاست. هر روز اخبار عرضه‌ی بازی‌های جدید را از طریق رسانه‌ها می‌شنویم. جذابیت بالا و تنوع فراوان باعث شده است بسیاری از نوجوانان و جوانان در سراسر دنیا ساعاتی را در طول روز به بازی با رایانه بپردازند. در همین حال، بسیاری از والدین از استفاده‌ی طولانی‌مدت فرزندانشان از رایانه گلایه دارند. 
آیا بازی با رایانه مضر است؟ در این باره تاکنون بسیار صحبت شده و پژوهش‌های فراوانی انجام گرفته است؛ اما می‌توان با قاطعیت گفت که زیاد بازی‌کردن با رایانه به علت عدم تحرک کاربر باعث مشکلات جسمی برای او می‌شود. در واقع بازی‌های رایانه‌ای فقط بخشی از نیاز فرد را برای سرگرمی پاسخ می‌دهند. مثلا زمانی که شما فوتبال بازی می‌کنید، تحرک دارید، با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید، هیجان‌زده می‌شوید و ... در واقع مجموعه‌ای از این موارد باعث سرگرمی شما می‌شود که اصطلاحا به آن «سرگرمی سالم» می‌گویند. اما زمانی که با رایانه فوتبال بازی می‌کنید، فقط هیجان‌زده می‌شوید! و نتیجه آن که پس از مدتی از لحاظ روحی و ذهنی خسته می‌شوید و جسم شما تحرکی نداشته است.
اما همین «تاثیر روحی بازی رایانه‌ای» چطور؟ آیا این تاثیر روحی مضر است؟ شکی نیست که بازی رایانه‌ای روی ذهن تاثیر می‌گذارد؛ اما درباره‌ی مفید یا مضربودن این اثر نیز تاکنون پژوهش‌های مختلفی انجام گرفته است. شاید شما هم اخبار مختلف و گاهی متناقض این پژوهش‌ها را خوانده باشید. ضمن این که در این مورد نیز نمی‌توان نظر قاطعی داد، در یک مورد می‌توان گفت: همان‌طور که فیلم، موسیقی و کتاب باید متناسب سن باشد، بازی هم باید متناسب سن باشد.
شاید بسیاری هنوز از وجود نظام درجه‌بندی بازی‌های رایانه‌ای اطلاع نداشته باشند. به عنوان مثال، اگر بازی رایانه‌ای فرزند شما مناسب سن او نباشد، در این صورت تاثیرات مخرب روحی آن بازی نیز اجتناب‌ناپذیر است و در این میان والدین نیز مقصرند؛ چرا که همان‌طور که مانع دسترسی فرزند به فیلم، موسیقی و کتاب نامناسب سن او به طرق مختلف می‌شوند، باید نسبت به بازی‌های رایانه‌ای نیز همین حساسیت را نشان دهند.
البته هدف از نگارش این مطلب ایجاد نگرانی و اضطراب در میان والدین نیست، بلکه هدف، هشداری است مبنی بر نگاه دقیق‌تر به بازی‌های رایانه‌ای. اگر از تاثیرات مخرب روحی بازی رایانه‌ای روی فرزندتان شکایت دارید، بد نیست نگاهی هم به بازی او بیاندازید، شاید اصلا مناسب سن او نباشد! شاید حتی خود کاربر هم نمی‌داند این بازی مناسب سن او نیست! مثلا شاید نداند فلان بازی در کشور امریکا برای نوجوانانی همسن او ممنوع است!
در این مطلب ابتدا نگاهی به نظام‌های درجه‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای در دیگر کشورها داریم، سپس به وضعیت موجود در کشورمان می‌پردازیم. 

رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای در امریکا و کانادا
امریکا یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های بازی‌های رایانه‌ای در سراسر جهان است. متخصصان و طراحان زیادی در استودیوهای بزرگ و مجهز کمپانی‌های مختلف بازی‌سازی مثل هنرهای الکترونیک (Electronic Arts) و ... به کار و پژوهش مشغول هستند. اما بازی‌های تولیدشده در امریکا و کانادا، رده‌بندی می‌شوند و این رده‌بندی با یک نشان کوچک (آیکن) در کاور (جلد) بازی به اطلاع خریداران و علاقه‌مندان می‌رسد. 
در زمینه درجه‌بندی بازی‌های رایانه‌ای در امریکا و کانادا شرکت‌های مختلفی مشغول به کار هستند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها ESRB است که مخفف Entertainment Software Rating Board به معنای «برد ارزش‌گذاری نرم‌افزارهای سرگرمی» می‌باشد. به علت فراوانی بازی‌های امریکایی، این نظام درجه‌بندی شاید برای بسیاری از علاقه‌مندان ایرانی شناخته شده باشد. 
نشانی سایت این شرکت esrb.org است. در صفحه اول این سایت شما می‌توانید نام بازی موردنظر را وارد کنید و درجه‌بندی سنی آن را ببینید. یعنی یک دسترسی آنلاین به درجه‌بندی‌های شرکت.
اما در اینجا نگاهی داریم به نوع درجه‌بندی بازی‌ها در ESRB:
در تصویر زیر شما آیکن‌های کلی درجه‌بندی را می‌بینید:
 


حال به توضیح درباره‌ی هرکدام از این آیکن‌ها می‌پردازیم:


 
این دسته از بازی‌ها که با عنوان EC شناخته می‌شوند، بسیار ساده و بدون خشونت هستند و برای افراد بالای ۳ سال توصیه می‌شوند.


 
این بازی‌ها برای افراد زیر ۶ سال توصیه نمی‌شوند ولی اغلب حالتی فانتزی و کودکانه دارند. مثلا بازی معروف «سوپر ماریو» در این دسته‌بندی قرار می‌گیرد.


 
این دسته از بازی‌ها به علت وجود اندکی خشونت و لحن خشونت‌آمیزشان برای افراد زیر ۱۰ سال توصیه نمی‌شود. مثلا بازی Lego Star Wars II: The Original Trilogy در این دسته قرار می‌گیرد.


 
این بازی‌ها برای افراد زیر ۱۳ سال به علت زبان خشونت‌آمیز یا اندکی خون و ... توصیه نمی‌شود. این رده‌بندی زمانی که هنوز رده‌بندی E10+ ایجاد نشده بود مورد استفاده قرار می‌گرفت.


 
این بازی‌ها برای افراد زیر ۱۷ سال نامناسب است و دارای مواردی نظیر خشونت، لحن خشونت‌آمیز و صحنه‌های نامناسب می‌باشد. از بازی‌های این رده Grand Theft Auto IV, No More Heroes را می‌توان مثال زد. بسیاری از فروشگاه‌ها مانند وال‌مارت در امریکا و Future Shop در کانادا اصلا بازی‌های این رده را به افراد زیر ۱۷ سال بدون موافقت والدینشان نمی‌فروشند. 


 
این بازی‌ها برای افراد زیر ۱۸ سال نامناسب است.( و یا به نظر عده ای برای افراد زیر ۲۵ سال نامناسب است ) این بازی‌ها ممکن است بازی‌های نامناسب باشند که صحنه‌های شدید و بی‌پروای نامناسب را نمایش می‌دهند یا در آن‌ها مصرف مواد مخدر نمایش داده می‌شود یا خشونت زیادی از نظر نمایش خون و جراحت دارند. در آگوست ۲۰۰۷، تعداد ۲۵ محصول این درجه‌بندی را دریافت کردند. به عنوان مثال، بازی Grand Theft Auto: San Andreas از شرکت راک‌استار در این رده‌بندی قرار می‌گیرد، اما آیا تمامی کاربران این بازی در خاورمیانه از این رده‌بندی خبر دارند؟


 
این آیکن زمانی استفاده می‌شود که هنوز رده‌بندی یک بازی ارائه نشده باشد.


البته دو درجه‌بندی دیگر هم وجود دارد که دیگر مورد استفاده نیست، مانند Kids to Adults که این دسته از بازی‌ها برای تمامی گروه‌های سنی مناسب است که این دسته از سال ۱۹۹۸ تبدیل به دسته Everyone شد که در بالا در مورد آن توضیح دادیم.
درجه‌بندی منسوخ بعدی Prohibited است که برای بازی‌های غیرامریکایی (مثلا ژاپنی) استفاده می‌شد.
توضیحات مربوط به هر درجه‌بندی
ممکن است برای درج روی کاور یک بازی فقط به درجه نشان درجه‌بندی مانند آن‌چه که در بالا توضیح دادیم، اکتفا نشود. گاهی اوقات از عباراتی برای توضیح بیشتر استفاده می‌شود. مثلا علت این که فلان بازی که در درجه Teen قرار گرفته لحن خشونت‌آمیز آن باشد. افزون بر درج نشان درجه‌بندی، توضیح «لحن خشونت‌آمیز» نیز درج می‌گردد تا کاربران اگاهی کاملی نسبت به درجه‌بندی آن بازی داشته باشند. برخی از این توضیحات از این قرارند:
مشروبات الکلی، خون، خون و جراحت، مصرف مواد مخدر، آموزش و سرگرمی، برهنگی، برهنگی جزئی، زبان خشونت‌آمیز، اشعار خشونت‌آمیز، قماربازی و ...
بازی‌های آنلاین
بازی‌های آنلاین هم توسط ESRB رده‌بندی می‌شوند. البته بازی‌هایی که محتویات آن توسط کاربران تولید می‌شود (مثل چت و پوسته‌ها) دارای این توضیح از ESRB هستند که بازی موردنظر از سوی ESRB تائید نشده و ممکن است نامناسب باشد.
هزینه رده‌بندی
رده‌بندی بازی‌ها توسط ESRB از ۸۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار هزینه دارد. برای بازی‌هایی که کمتر از مقدار مشخصی روی آن‌ها هزینه شده باشد ۸۰۰ دلار و برای هزینه بیشتر باید ۴۰۰۰ دلار پرداخت شود.
خوب از این به بعد بهتر بازی های مناسبی برای کودکان خود بخرید و بازی های مربوط به بزرگسالان را برای آنها باقی بگذارید
در لینک زیر هم می توانید رتبه بازی خریداری شده توسط خود را  جستجو کنید و درجه بندی اون را از مهمترین سیستم درجه بندی دنیا مشاهده کنید.
باید نام بازی را به انگلیسی وارد کنید !
 
و یا مثلآ اگر می خواهید بازی های مربوط به گروه EC (بازی های مناسب برای افراد بالای ۳ سال یر روی تمامی کنسول ها) را لیست کنید باید گزینه ها را به صورت زیر تغییر دهید و بر روی  search  کلیک کنید
 
با آرزوی موفقیت برای شما
 
/ نوشته شده توسط کسری در یکشنبه هفتم تیر ۱۳۸۸ و ساعت 22:32 |